Kontakt

Adres

Schronisko Górskie „Orzeł”
Sokolec 52
57-450 Ludwikowice Kłodzkie

NIP: 885-15-22-033
REGON: 891090473

Kontakt

+48 575 988 710

orzelschronisko@gmail.com

Schronisko Górskie „Orzeł”

Schronisko Górskie „Orzeł” położone jest w Górach Sowich w Sudetach Środkowych na wysokości 875 m n.p.m. Schronisko znajduje się nad Przełęczą Sokolą, przy czerwonym szlaku (Głównym Szlaku Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza) prowadzącym na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę.

Dojazd

Położenie schroniska, dobre oznakowanie dróg i ich stosunkowo dobry stan, jak również niezłe połączenia kolejowe i autobusowe z otaczającymi miejscowościami dają możliwość szybkiego i łatwego dotarcia na miejsce. Szacunkowe odległości od ważniejszych miast w ruchu drogowym: Gdańsk – 570km, Poznań – 260km. Warszawa – 380km. Wrocław -75km. Wałbrzych, Świdnica, Kłodzko – 30km., Dzierżoniów – 25km. Nowa Ruda – 15km.

Pociągiem i autobusem:

Najłatwiej dostać się do schroniska korzystając z usług PKP jadąc w kierunku Jelenia Góra (jadąc od strony Wrocławia) lub Wałbrzych jadąc od Szklarskiej Poręby lub Jeleniej Góry. Zakończyć jazdę należy na stacji Wałbrzych Miasto, Wałbrzych Centrum – z Wałbrzycha  do Miejscowości Walim – Rzeczka wałbrzyska linia miejska „5”  http://rozklad.walbrzych.eu/ stąd pieszo w kierunku Sokolec z Przełęczy Sokolej pieszo czerwonym szlakiem zdecydowanie pod górę ok. 500m. Uwaga: schronisko nie jest widoczne z drogi na przełęczy.

Pieszo:

Bardzo dobrze oznakowane szlaki turystyczne dają możliwość łatwego dotarcia na miejsce. Koło schroniska przebiega główny, czerwony szlak Sudetów im. M.Orłowicza, który łączy najważniejsze punkty Gór Sowich. W odległości 40 min. marszu na szczycie Wielkiej Sowy (1014 m n.p.m.) znajduje się węzeł głównych szlaków.

Samochodem:

Jadąc od strony północnej:
Wrocław droga nr 5 – kierunek Jelenia Góra do Świdnicy, w Świdnicy kierunek Dzierżoniów droga nr 382, dalej w Świdnicy na światłach sygnalizacyjnych w prawo kierunek na Jugowice. Wyjazd ze Świdnicy i jazda przez miejscowości: Bystrzyca, Zagórze Śl., Jugowice, Walim, Rzeczkę do przełęczy Sokolej. Z Przełęczy Sokolej pieszo czerwonym szlakiem zdecydowanie pod górę ok. 500m. Uwaga: schronisko nie jest widoczne z drogi na przełęczy!

Jadąc od strony południowej:
Kłodzko (zjazd z trasy E 67) w kierunku Wałbrzych drogą nr 381, przez miejscowości: Nowa Ruda-Słupiec, Nowa Ruda, Ludwikowice Kłodzkie. W Ludwikowicach w prawo kierunek Sokolec (drogowskaz Sokolec 4km), pod tunelem i prosto drogą do skrzyżowania – lekko w lewo kierunek Walim i do przełęczy Sokolej. Z Przełęczy Sokolej pieszo czerwonym szlakiem zdecydowanie pod górę ok. 500m. Uwaga: schronisko nie jest widoczne z drogi na przełęczy!

Parking i dojazd samochodem pod schronisko

Przy samym schronisku parking dla samochodów osobowych, camperów i motocykli. Miejsca parkingowe płatne, niedozorowane. Całodobowa opłata parkingowa 25,-/pojazd.

Dla osób niemieszkających w schronisku: auto osobowe 25,-/doba, motocykl 15,-/doba, camper 50,-/doba.

Na Przełęczy Sokolej miejsca parkingowe. Również z przełęczy w kierunku Walimia jak i Sokolca miejsca parkingowe (również dla autobusów) strzeżone przy ośrodkach wypoczynkowych. Wszystkie parkingi w odległości 500-700 m. od schroniska.

Istnieje możliwość dojechania każdym samochodem osobowym pod samo schronisko lecz podyktowane jest to głównie warunkami atmosferycznymi. W okresie zimowym brak możliwości dojazdu!

W sprawach rezerwacji, pytań o dostępność miejsc, prosimy o kontakt wyłącznie drogą mailową: orzelschronisko@gmail.com

 

       Nowy nr naszego telefonu: 

+48 575 988 710